Bilgisayarı Kilitleyen Tavşan Virüsü Türkiye’ye Yayılmaya Başladı

30 Eki Bilgisayarı Kilitleyen Tavşan Virüsü Türkiye’ye Yayılmaya Başladı

“ Kötü Tavşan adıyla giderek Rusya ve Ukrayna’da patlak veren virüs, Türkiye ve Almanya’ya yayılmaya başladı.”

DİKKAT!!! 48 SAAT İÇİNDE 300 DOLAR İSTENİYOR!

Bilgisayarı kilitleyerek sahibinden fidye isteyen virüs ‘Bad Rabbit’ (Kötü Tavşan) adıyla biliniyor. Bilgisayarı açmanın bedeli ise yaklaşık 300 Dolar!

‘Adobe Flash Player’ güncellemesi gibi görünen bu virüs bulaşması durumunda ekrana kırmızı yazılı ‘Bad Rabbit’ uyarısı çıkıyor ve 48 saate ayarlı saat geri saymaya başlıyor. Bilgisayarın sahibine bir site adresi verilerek buraya 0,05 bitcoin (yaklaşık 300 dolar) ödeme yapılması isteniyor. Ödeme yapıldıktan sonra bilgisayarı çözen şifre veriliyor. Ödemenin 48 saat içerisinde yapılmaması durumunda fiyat iki misline çıkıyor.

Bilgisayarınızı virüsten korunmak için;

1. Email aracılığıyla kimden geldiği belli olmayan mailleri ve eklentileri açmayınız. Her ihtimale karşı bilgisayarınıza, iyi bir virüs koruma programı yükleyiniz.
2.Trojen ve kötü amaçlı virüsler arama motorlarında bilmediğiniz web sitelerindeki virüslü siteleri açmanızla bulaşır. Müzik, video veya program indirme linklerinde beliren “Ok”, “Dowland” veya “İndir” butonlarına tıklamanız durumunda bilgiyi indirmek istediğiniz site güvenli değilse bu sebepten dolayı virüs bulaşabilir. Sonuç olarak indirme linklerini kontrol etmenizi tavsiye ederiz.
3.Diğer önemli bir nokta ise başka bir bilgisayardan yüklemek istediğiniz dosyaları virüs programı aracılığıyla taradıktan sonra bilgisayarınıza yükleyiniz.

4. Bilgisayarınızın otomatik güncellemelerini yapmayı unutmayınız. 

 

1 Paylaşımlar
Yorum Yok

Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Twitter, Karakter Limitini 280’e Çıkardı.

Twitter, meşhur 140 karakter limitini değiştirme kararı aldı. Daha fazla kullanıcının aktif olacağını duyuran Twitter karakter sınırını 280 karaktere çıkardığını duyurdu.

Kapat