15 Mar Monitöring Nedir? Ne işe yarar?

Büyük markaların sosyal medyada iletişim kurması ve bu iletişim kabiliyetinden faydalanabilmesi tek yönlü paylaşımlarla olmaz. Sosyal paylaşım hesaplarıyla içerik/post vs. paylaşarak müşteri veya takipçileriyle iletişime geçmek gerekir.

Markalar kendileri hakkında insanların neler düşündüğünü, neler konuşulduğunu kendi hesaplarında görmek ve bilmek zorundadırlar.

İnsanların sizin hakkınızda ne şekilde yorum yazarlarsa yazsınlar bunu takip etmek oldukça zor bir iştir. Kontrol edilmezse markalara ciddi sıkıntılar yaşatabilir. İşte bu noktada Monitöring yani sosyal medyada kim benim hakkımda konuşuyor ve neler söylüyor, sorularına cevap vermek için bir sosyal medya izleme servisi kullanılması gerekiyor.

Bunun amacı sosyal medyayı ve online mecraları anlık takip edip, gelen verileri anlamlandırıp, potansiyel kriz riski taşıyan içerikleri ortadan kaldırabilirsiniz. 
Monitoring nasıl çalışır?

Sosyal medya izleme dediğimiz monitoring anahtar kelime bazlı olarak çalısır. Belirlenen anahtar kelimelerin internet ortamında hangi site veya mecralarda geçtiği kaynaklar bulunur ve izlemek için anahtar kelimeler çıkarılır. Yani markanızın,ürünlerinizin veya kampanyalarınızın adının geçtiği her içerik saptanır. İlgili kelimeler veya mesajlar saptandıktan sonra izleme bitmiş olur. Yakalanan bu verileri analiz ettikten sonra düzenleyip işlemesi ve değerlendirme süreci başlar. Daha sonra raporlanarak medya takibi gerçekleşir.

1 Paylaşımlar
Yorum Yok

Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
RGB ve CMYK Arasındaki Fark Nedir?

Bir grafik tasarımcının bilmesi gereken konulardan birisi de RGB ve CMYK'nın teknik açıdan farklarının neler olduğudur. Peki herkesin kullandığı bu kelimelerin anlamları nelerdir? Bu yazımızda bunları öğreneceğiz.

Kapat